Çerez Örnek

Temel Eğitim Bölümü

Sınıf Eğitimi AD

Amacı

Sınıf Öğretmenliği Lisans Programının amacı, çağdaş, demokratik, akademik ve mesleki donanıma sahip, yaratıcı, problem çözme becerileri ve sosyal becerileri gelişmiş sınıf öğretmenleri yetiştirmektir. 

Sınıf Eğitimi AD Öğretim Elemanları

Öğretim elemanları bilgisine erişmek için tıklayınız.

Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı

Genel Kültür, Öğretmenlik Meslek Bilgisi, Alan Bilgisi dersleri Fakülte bünyesinde bulunan Fen laboratuvarları, bilgisayar laboratuvarları, materyal, müzik ve drama odaları gibi donanımlı ortamlarda verilmektedir.

Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı mezunları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel ilkokullarda ‘sınıf öğretmeni’ olarak çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra bu alanda yüksek lisans programı bulunmaktadır. Lisansüstü eğitim alan mezunlar üniversitelerin ilgili birimlerinde akademisyen olarak görev alabilirler.

Kontenjan ve Puan

Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı'na Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puan türlerinden EA puan türüne göre öğrenci alınmaktadır. 2020 yılı YKS sonuçlarına göre Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı taban puanı 382,969'dır. Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı’nın öğrenci kontenjanı 60 kişidir.

Dersler

Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı’nda dört yıl boyunca verilecek dersler aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Sınıf Öğretmenliği Lisans Programı

Sınıf Öğretmenliği 2018 Lisans Programı

Sınıf Öğretmenliği 2018 Lisans Programı Müfredatı

Sınıf Öğretmenliği Lisansüstü Programı

  • Sınıf Öğretmenliği Yüksek Lisans Programı

Sınıf Öğretmenliği yüksek lisans programının amacı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve resmi ilköğretim okullarının birinci kademesinde görev yapacak sınıf öğretmenlerinin hem konu alan bilgisi hem de öğretmenlik alan bilgisi yönünden kendilerini bilimsel anlamda geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Program, öğretmen yetiştirme, eğitimi etkileyen değişkenler ve farklı disiplerin (fen, matematik, sosyal vb. gibi) öğretimi ile ilgili dersler içermektedir. İlave olarak öğrencilere kendi tercihleri göre seçebilme şansı sunulan seçmeli dersler bulunmaktadır.

Lisansüstü Dersler

Sınıf Öğretmenliği Yüksek Lisans Programı’nda verilen dersler aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Sınıf Öğretmenliği Yüksek Lisans Programı


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ