Çerez Örnek

S.S.S

Soru 1: Üniversiteye yeni kayıt yaptım, kimlik.ege.edu.tr adresine nasıl giriş yapacağım?

Cevap 1: Kimlik.ege.edu.tr kullanıcı adınız “11 haneli öğrenci numaranız@ogrenci.ege.edu.tr” geçici şifreniz de TC Kimlik numaranızdır. TC kimlik numarası bulunmayan yabancı uyruklu öğrenciler için kullanıcı adınız “11 haneli öğrenci numaranız@ogrenci.ege.edu.tr” geçici şifreniz de yine öğrenci numaranızdır. İlk giriş işlemlerinden sonra şifrenizi değiştirmeyi unutmayınız.

Soru 2: Yeni kayıt oldum. OBYS veya kimlik.ege.edu.tr sistemine giriş yapamıyorum.

Cevap 2: Sistemlerin kullanımı için gerekli kullanıcı tanımları kayıt işlemleri sonrasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri bittikten sonra sistemlere giriş mümkün olacaktır.

Soru 3: Ders Kayıtlanma (Kayıt yenileme) işlemlerimi ne zaman gerçekleştirebilirim?

Cevap 3: Akademik takvimde kayıtlı olduğunuz akademik birime ait kayıt yenileme tarihlerinde kayıt yenileme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üniversitemiz güncel akademik takvimine https://ege.edu.tr/tr:57/akademik_takvim.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Soru 5: Kayıt yenileme işlemlerini öğrenci işlerine giderek mi gerçekleştireceğim?

Cevap 5: Kayıt yenileme işlemleri kimlik.ege.edu.tr adresinde OBYS’de (Ege Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi) kayıt yenileme sekmesinden tamamen online olarak yapılmaktadır. Kayıt yenileme işlemleri için öğrenci işlerine gitmenize gerek yoktur. Ders kayıt işlemlerine ilişkin detaylı bilgi için; https://oidb.ege.edu.tr/files/oidb/icerik/files/kilavuzlar/kayit_kilavuzu_onlisanslisans.pdf adresinde yer alan kayıt yenileme kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

 

Soru 4: Kayıt yenileme işlemlerinde karşıma dersler çıktı, bunlardan hangisinden sorumluyum nasıl bileceğim?

Cevap 4: OBYS.de sorumlu olduğunuz müfredatınızı görüntüleyebilir ya da danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz. Üniversitemize kayıt olan öğrencilerimize Üniversitede eğitim-öğretim hayatında yardımcı olmak üzere danışman öğretim elemanı atanmaktadır. Kayıt yenileme işlemlerinizi danışmanınız ile tamamlayabilirsiniz. Bu yüzden işlemlerinizi gerçekleştirirken danışmanınız ile iletişim içinde olmanız önemlidir.

Soru 5: Danışmanımı nereden öğrenebilirim?

Cevap 5: Danışmanınızın bilgisine kayıt yenileme işlemleri ekranından ulaşabilirsiniz. Akademik takvimde belirtilen kayıt yenileme tarihine kadar danışmanlarınız atanacak  olup, kayıt yenileme zamanında danışmanınız atanmamış olarak uyarısı  alıyorsanız. Fakültemiz Öğrenci İşlerini arayabilirsiniz.

Soru 6: Danışmanıma ne şekilde ulaşabilirim?

Cevap 6: Danışmanınıza kayıt yenileme işlemleri ekranı üzerinden mesaj atabilirsiniz.

Soru 7: Dersim başka bir ders ile çakışıyor ne yapabilirim?

Cevap 7: Üniversitemizde ilk defa alınan derslere, devamsız ve uygulamalı/ uygulaması olan başarısız derslere devam zorunluluğu vardır. Tekrar edilen ders/derslerin öncelikle alınması gerekmektedir. İki dersiniz çakışıyor ise ilk defa alınan derslerden birini iptal etmeniz gerekmektedir. Diğer türlü kayıt yenileme işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Konuya ilişkin http://oidb.ege.edu.tr/files/oidb/icerik/olcmedegerlendirme.pdf linkinde yer alan Ölçme ve Değerlendirme Esasları Yönergesini inceleyebilirsiniz.

 Soru 8: Toplamda kaç ders seçebilirim?

Cevap 8: Bir eğitim-öğretim yarıyılına ait derslerinizin AKTS’lerinin toplamı 30 AKTS’dir. Alttan başarısız dersleriniz ile birlikte 42 AKTS’ye kadar ders alabilirsiniz. Ayrıca not ortalamanızın 3,00 ün üzerinde olması ve CC başarı durumundan düşük herhangi bir dersiniz bulunmaması durumunda kayıt yaptırılan yarıyılın eğitim-öğretim çalışmaları yükü esas alınarak 1/3 oranında arttırılmak suretiyle üst sınıf derslerinizi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için https://oidb.ege.edu.tr/files/oidb/icerik/files/egitim.pdf linkinde yer alan Üniversitemiz Eğitim-Öğretim Yönetmeliğini inceleyebilirsiniz. Ayrıca https://oidb.ege.edu.tr/files/oidb/icerik/EUOgrenciKayitKabulYnrg.pdf linkinden Öğrenci Kayıt-Kabul İşlemlerine İlişkin Yönergenin 17. ve 18. maddeleri de ders kayıt işlemlerine yönelik bilgi içermektedir.

Soru 9: Derslerimi seçtim danışmanıma gönderdim ders kaydım tamamlandı mı?

Cevap 9: Ders kayıt işlemleriniz danışmanınızın onayı ile gerçekleşecektir. Danışmanınız seçtiğiniz dersleri uygun olmaması durumunda silebilir, değiştirebilir ya da yeni ders ekleyebilir. Bu süreçte danışmanınız ile iletişimde olmak önemlidir.

Soru 10: Danışmanım ders kaydımı onayladı kaydım yenilendi ama değişiklik yapmam gerekiyor. Ne yapabilirim?

Cevap 10: Danışman onayından sonra derslerinizin kesin kayda alınması ve kayıt yenileme işleminizin tamamlanması nedeniyle kayıt yenileme haftasında ders değişiklik işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olamamaktadır. Ancak bu işlemlerinizi ekle-sil haftasında tekrardan yapabilirsiniz. https://oidb.ege.edu.tr/files/oidb/icerik/EUOgrenciKayitKabulYnrg.pdf linkinden Öğrenci Kayıt-Kabul İşlemlerine İlişkin Yönergenin ekle-sil işlemlerine ilişkin 18. maddesini inceleyebilirsiniz.

Soru 11: Kayıt yenileme haftasında kayıt yenileme işlemlerimi gerçekleştiremedim. Ne yapabilirim?

Cevap 11: Ekle-sil haftasında ders kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Soru 17: Ekle-sil haftası ne zaman? Cevap 17: Eğitim ve öğretim dönemi başladıktan sonraki ikinci haftada öğrenci bilgi sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Ekle-sil haftası tarihleri oidb.ege.edu.tr adresinde yer alan kayıt yenileme duyurumuzda bulunmaktadır. Soru 18: Ekle-sil ders kayıt işlemleri için öğrenci işlerine gitmem gerekir mi? Cevap 18: Ekle-sil işlemleri kimlik.ege.edu.tr adresinde OBYS’de (Ege Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi) kayıt yenileme sekmesinden tamamen online olarak yapılmaktadır. Ekle-sil işlemleri için öğrenci işlerine gitmenize gerek yoktur. Ekle-sil işlemleri de kayıt yenileme işlemleri gibi gerçekleşmektedir.

Soru 12:  Fakültenize yatay geçiş/ Ek Madde 1 / Başka Bir Üniversiteyi bitirdikten sonra kayıtlandım daha önce okuyup başarılı olduğum derslerden muaf olmak istiyorum ne yapabilirim.

Cevap 12 Fakültemiz https://egitim.ege.edu.tr/tr-3509/formlar_ve_dilekceler.html linkinde bulunan dilekçeyi bilgisayar ortamında doldurarak dilekçe ekine onaylı transkript (E devletten barkodlu olabilir) ve başarılı olduğunuz derslerin DERS İÇERİKLERİ’ni ekleyip ilgili bölüm sekreterleğine teslim etmeniz gerekmektedir. (İmzasız Dilekçe Kabul Edilmemektedir)

Bölüm sekreterlerinin iletişim bilgilerine  Web sitemizden https://egitim.ege.edu.tr/tr-3487/idari_personel.html ulaşabilirsiniz.

Soru 13: Muafiyetlerim sonucunda kaçıncı sınıftan başlayacağım:

Cevap13: Bölüm muafiyet komisyonu değerlendirmesi sonucunda kaçıncı sınıftan eğitime başlayacağınız belirlenmektedir.

Soru14: Seçmeli derse kayıtlandım başarısız oldum bir sonraki yıl aynı ders açılmadı ne yapabilirim ?

Cevap14: Açılmayan seçmeli bir dersin yerine bir sonraki yıl başka bir ders seçilebilir ancak dersi seçerken kayıt ekranında Y A D (Yerine Alınan Ders) işaretlenerek seçilen derse devam şartını yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

Soru 15: Son sınıf öğrencisiyim 42+3 başvurusu yapmak istiyorum. Ne şekilde gerçekleştirebilirim? Cevap 15: Üniversitemiz Ölçme ve Değerlendirme Esasları Yönergesinin 23. maddesinin 9. fıkrasında yer alan “Mezun durumuna gelen son sınıf öğrencilerinin, 22 Ağustos 2011 Tarih ve 28033 sayılı resmi gazetede yayınlanan Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 6. maddesinin 6. fıkrasında bahsedilen en fazla 42 AKTS alabilme sınırının arttırılması, en çok üç ders eklenecek şekilde ilgili birim yönetim kurulu tarafından değerlendirilerek karara bağlanır.” hükmü uyarınca aşağıda belirtilen dilekçeyi doldurup danışmanınıza imzalatarak kayıtlı bulunduğunuz bölüme iletmeniz gerekmektedir. Konuya ilişkin http://oidb.ege.edu.tr/files/oidb/icerik/olcmedegerlendirme.pdf linkinde yer alan Ölçme ve Değerlendirme Esasları Yönergesini inceleyebilirsiniz.

https://egitim.ege.edu.tr/tr-3509/formlar_ve_dilekceler.html    42+3 dilekçesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

SINAVLAR:

Soru16 : Derslere kayıtlandım ve eğitimime başladım ara sınav nedir  ne zaman yapılır.

Cevap 16 : Ara sınav; ilgili ders, uygulama ve laboratuvar çalışmalarının etkililiğini ve verimliliğini artırmak amacıyla her ders için o yarıyıl en az bir kez yapılan sınavdır. Ara sınavların hangi tarihler arasında ve nerede yapılacağı, her yarıyılın başladığı günü izleyen bir ay içinde, ilgili dekan veya müdür tarafından belirlenir.

Soru17: Ara sınavlara mazeretim nedeniyle katılamadım ne yapabilirim?.

Cevap 17 : Bir dersin ara sınavına katılmayanlar, o sınavdan sıfır puan almış sayılır. Ancak ilgili eğitim birimlerinin yönetim kurullarınca kabul edilen bir mazereti nedeniyle ara sınava giremeyen öğrencilere final sınavı öncesi, ilgili birimin uygun göreceği bir tarihte mazeret sınavı yapılabilir.

Soru 18: Ara sınav Sonuçları ne zaman ilan edilir?.

Cevap 18: Ara sınav sonuçları, en geç sınav tarihinden itibaren üç hafta içinde ilan edilir.

Soru19: Final sınavlarına girme şartları nedir?.

Cevap 19: Öğrencinin, final sınavlarına girebilmesi ve ölçme - değerlendirmesinin yapılabilmesi için aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekir.

**Kaydını yenilemiş ve o derse kayıtlanma işlemlerini tamamlamış olmak,

**Öğrenci katkı payını/öğrenim ücretini akademik takvimde belirtilen süre içinde ödemiş olmak,

**Her yarıyıl başında dersin ilgili bölüm/program başkanlığı tarafından ilan edilen yarıyıl içi çalışmalarını yerine getirmiş olmak,

 (Değişiklik: 17.11.2015 tarih ve 33/3 sayılı Senato Kararı) İlk defa kayıt olunan teorik derslerin en az %70'ine, uygulamalı veya uygulamadan oluşan derslerde uygulamaların %80'ine katılmak ve başarılı olmak gerekir. Bu koşulu yerine getirmeyen öğrenciye devamsız "FF" harf notu verilir. Tekrar edilen derslerde devam alınmış ve ders teorik bir ders ise devam koşulu aranmaz. Uygulamalı derslerin tekrar edilmesi durumunda ise, ilk defa kayıt olunan bir derste aranan koşulların yerine getirilmesi gerekip, gerekmediğini ilgili birimin Yönetim Kurulu karara bağlar.

Soru 20 : Final Sınavları ne zaman yapılır.

Cevap 20:  Final sınavları yarıyıl/yıl bitiminden sonra, akademik takvimde https://oidb.ege.edu.tr/files/oidb/icerik/ak%20tak(1).pdf belirtilen tarihler arasında ilan edilen bir program çerçevesinde yapılır.

Soru 21: Final Sınavlarına katılamadım/ Final Sınavına girdim Başarısız Oldum/ Final sınavına girdim ama notum düşük daha yüksek bir not almak istiyorum bütünleme sınavına katılabilir miyim Bütünleme sınavının koşulları nelerdir?

Cevap 21 : Bütünleme sınavları; final sınavına giremeyen, final sınavına girip başarılı olamayan veya başarılı olup da not yükseltmek isteyen öğrencilere, akademik takvimde belirlenen tarihlerde uygulanan sınavlardır.

**NOT YÜKSELTMEK İÇİN BÜTÜNLEME SINAVINA GİRMEK İSTEYEN ÖĞRENCİ İLGİLİ BÖLÜME NOT YÜKSELTMEK İSTEĞİNE İLİŞKİN  DİLEKÇE VERMESİ GEREKMEKTEDİR.**

Soru 22 : Mazeret Sınavı nedir her sınavın mazereti var mı?

Cevap 22: Mazeret sınavları, sadece ara sınav ve bütünleme sınavları için geçerlidir.

 Öğrencinin bir dersten mazeret sınavına alınıp alınmayacağını ilgili birimin yönetim kurulu karara bağlayıp, mazeret sınavının hangi tarihte, nerede ve ne şekilde yapılacağını tespit ve ilan eder.

Hastalık nedeniyle sınavlara giremeyen öğrencilerin durumlarını, tam teşekküllü hastaneler tarafından verilen sağlık raporu ile belgelemeleri gerekir. Yakınlarının ölümü, doğal afet ve benzeri durumlardaki mazeretlerini belgeleyen öğrencilerin tüm sınavları için mazeret sınavı hakkından yararlanıp yararlanamayacağı ilgili birimlerin yönetim kurullarında karara bağlanır.

Mazerete gerekçe olan belgelerin, düzenlendiği tarihi izleyen beş iş günü içerisinde ilgili bölüm başkanlığına dilekçe  verilmesi gerekir. Bu sürenin aşılması halinde, başvurular işleme konulmaz.

Mazeret sınavına girmeyen öğrencilere yeni bir mazeret sınav hakkı verilmez.

 

Soru 23 : Sınıf Tekrarı nedir?

Cevap 23: AGNO'su 1,80 barajının altında olan öğrenciler bir üst yıldan ders alamaz. Bu öğrenciler tekrarladıkları yıl/yarıyıl sonunda AGNO'larını barajın üzerine (1,80) çıkarmayı başarırlarsa, bir üst eğitim yıl/yarıyıl ait dersleri alabilirler. Ancak öncelikle "Z", "FF", "FD", "DD", "DC" harf notlarını aldıkları dersleri almaları gerekir. Bu öğrencilerden güz yarıyılı sonunda bu fıkrada bahsedilen koşulu sağlayarak bir üst eğitim-öğretim yarıyılına ait dersleri alanlar; ilgili eğitim- öğretim yılı sonunda 1,80 ortalamasını sağlaması durumunda öncelikle almadığı alt dönem derslerini almak koşulu ile bir üst yıla ait derslerini alabilirler.

Soru 24: Derslere devam etmek zorunda mıyım?

Cevap 24 : (Değişiklik: 17.11.2015 tarih ve 33/3 sayılı Senato Kararı) İlk defa kayıt olunan teorik derslerin en az %70'ine, uygulamalı veya uygulamadan oluşan derslerde uygulamaların %80'ine katılmak ve başarılı olmak gerekir. Bu koşulu yerine getirmeyen öğrenciye devamsız "FF" harf notu verilir.

Soru 25: Tek ders sınavı nedir? Ne zaman başvuruda bulunabilirim. ??

Cevap 25: Tek ders sınavı; mezun olmak için tek ders dışında tüm derslerini başarmış olan öğrencilere, ilgili birim yönetim kurulunca uygun görülmesi halinde, başarısız olunan tek ders için, güz ve bahar yarıyılları sonunda ayrı ayrı, Yaz okulu sonunda ilgili eğitim birimlerinin yönetim kurullarının saptayacağı tarihlerde sınav açılır. Yaz okulu sonunda açılan tek ders sınavına, tek ders sınavına girmemiş öğrenciler ile yaz okulu sonunda derslerini tek derse düşürmüş olan öğrenciler başvurabilirler.

Öğrenciler tek ders sınav hakkını bir defaya mahsus kullanabilirler. Bu sınavda başarılı olanlar, kayıt yaptırdıkları eğitim öğretim yarıyılında mezun olmuş sayılır.

https://egitim.ege.edu.tr/tr-3509/formlar_ve_dilekceler.html Tek ders sınavına ilişkin dilekçe örneğine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ