Çerez Örnek

Temel Eğitim Bölümü

Okul Öncesi Eğitimi AD

Amacı

Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı’nın amacı, okul öncesi eğitim kurumlarının gereksinim duyduğu nitelikli okul öncesi öğretmenleri yetiştirmektir. 

Okul Öncesi Eğitimi AD Öğretim Elemanı

Öğretim elemanları bilgisine erişmek için tıklayınız.

 

Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı

0-6 yaş arası çocuklarla çalışacak öğretmen adaylarının gerekli bilgileri kazanmaları ve alanla ilgili becerilerini geliştirmeleri için ağırlıklı olarak etkinlik ve materyal temelli, uygulamalı bir eğitim gerçekleştirilmektedir.

Mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bağımsız anaokullarında ve ilkokulların bünyesindeki ana sınıflarında, çeşitli kamu ve özel kurum/kuruluşların kreş ve anaokullarında çalışabilirler. Ayrıca bu alanda yüksek lisans programı bulunmaktadır.

Kontenjan ve Puan

Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı'na Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puan türlerinden SÖZ puan türüne göre öğrenci alınmaktadır. 2020 yılı YKS sonuçlarına göre Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı taban puanı 408,164'dir. Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı’nın öğrenci kontenjanı 60 kişidir.

Dersler

Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı’nda dört yıl boyunca verilen dersler ekteki linkte yer almaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı

Okul Öncesi Öğretmenliği 2018 Lisans Programı

Okul Öncesi Öğretmenliği 2018 Lisans Programı Müfredatı

Okul Öncesi Eğitimi Lisansüstü Programı

  • Okul Öncesi Eğitimi Yüksek Lisans Programı

Okul Öncesi Eğitimi yüksek lisans programının amacı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve resmi ana okullarında, kreşlerde ve ilköğretim anasınıflarında görev yapacak Okul Öncesi Öğretmenlerinin hem konu alan bilgisi hem de alan eğitimi yönünden kendilerini bilimsel anlamda geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Program, çocuk gelişimi, eğitimi etkileyen değişkenler ve okul öncesi alanında farklı eğitim yaklaşımlarının öğretimi, araştırma yöntemleri ile ilgili dersler içermektedir. İlave olarak öğrencilere kendi tercihleri göre seçebilme şansı sunulan öğrenci öğretmen ilişkisi, sağlığı geliştiren okullar, çocuk bilim ve teknoloji konulu seçmeli dersler bulunmaktadır.

Lisansüstü Dersler

Okul Öncesi Eğitimi Yüksek Lisans Programı’nda verilen dersler ekteki linkte yer almaktadır.

Okul Öncesi Eğitimi Yüksek Lisans Programı


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ